F-Cupin avausosakilpailu JMK Ralli Jämsässä tarjoaa aitoa talvirallia 27.1. Kotimaisen ralliautoilun laadukas harrastesarja kaasutellaan vauhtiin Jämsän legendaarisilla ralliteillä tammikuun viimeisenä viikonloppuna JMK Rallissa. Rallin teille tarjoavat Jämsän Metalli ja Kuljetus Oy ja AUK Jämsän Äijät ry yhteistyökumppaneineen.

Debyyttikilpailunsa ajaa neljännen polven kilpailija, jämsäläisen rallisuvun 15-vuotias Eveliina Lindroos.

Eveliina Lindroos. Kuva: Jani Seppälä

Lauantain 27. päivän tiiviissä ja vauhdikkaassa kilpailuohjelmassa on viisi erikoiskoetta, joilla on mittaa yhteensä noin 60 kilometriä. Reitti on suunniteltu siirtymät minimoiden, joten autokunnat voivat keskittyä itse kilvanajoon.

– Luvassa on keskisuomalaisia serpentiiniteitä. Kolmannes reitistä on ennen ajamatonta tietä. Pari kivaa hyppyä on myös olemassa. Korkeuseroja löytyy reitiltä myös. Ajamme yksityisteitä, joten reitillä on myös paljon risteyksiä, reittijohtaja Juha Pummila kertoo.

Kilpailukeskuksena toimii perinteikäs Hotelli Jämsä. Ensimmäinen auto starttaa reitille hotellin piha-alueelta kello 11.01. Rallin kaksi ensimmäistä erikoiskoetta ajetaan Vaherin ja Patajoen suunnalla. Tämän jälkeen palataan Hotelli Jämsään huoltoon. Ralli jatkuu Koskenpään suunnalla kahden erikoiskokeen verran, kunnes on vuoro toisen huoltotauon Koskenpäällä. Täältä rallikaravaani suuntaa viimeiselle pikataipaleelle kohti Jämsää.

Olosuhteet ovat erittäin lumiset, joten luvassa on perinteistä ja todella aitoa talvirallia. F-Cupin ja lisäluokkien myötä Jämsään ilmoittautui 150 autokuntaa. Kaikkiaan eri kilpailuluokkia on yleisessä sarjassa, junioreissa, senioreissa ja eri autoluokissa 49, joten yleisölle tarjoutuu mahdollisuus nähdä todella monipuolista rallikalustoa. Mukana on myös Masters Cup, johon on kutsuttu vuosina 1991 – 2017 nuotittamattomina ajettujen Cupin voittajat.

Reittikarttoja ja rannekkeita erikoiskokeille myydään Hotelli Jämsässä, Patalahden huoltoasemalla, sekä Hirsibaarissa Koskenpäällä. Rallia voi seurata erikoiskokeiden lisäksi myös suoran lähetyksen kautta. Lähetys on katsottavissa Moottoriurheilu TV:n YouTube-kanavalla.

Teksti:
Tapio Leppämäki
JMK Ralli / Tiedotus
tapio.leppamaki@gmail.com
0400-233085

Pääkuva: Taneli Niinimäki / AKK