Heikki Koski-Lammi lähtee tänä vuonna kiertämään F-Cup Rallisarjaa. Sarjan kiertäminen on useana vuonna ollut tavoitteena, mutta tekniset ongelmat ovat vesittäneet edelliset yritykset. Kartanlukijan tontille hyppää Erik Järvinen.
Viime syksyn Seinäjoki rallissa tapahtuneen ulosajon jälkeen auto on parsittu kuntoon ja ulosajon aiheuttaneen ohjauksen ongelmien johdosta etupäälle on tehty isoja muutoksia. Testikilometrejä tutulla punaisella välikoppaisella Ford Escortilla on ajettu yli 100km, ja kaikki on toiminut hienosti.
– Hyvillä fiiliksillä lähdetään Laukaaseen. Auto käyttäytyy nyt paremmin kuin ennen. Ikinä ei tiedä mihin kyyti riittää, sillä luokassa ja sarjassa on todella kova taso. Täydellisen suorituksen vaatii, että pystyy pärjäämään, mutta sitä lähdetään tavoittelemaan. Kiitokset jo tässä vaiheessa kaikille matkaan mukaan lähteneille yhteistyökumppaneille, kommentoi Heikki Koski-Lammi kauden aloituksen kynnyksellä.
Pikkuveli Juho Koski-Lammin Ford Escort alkaa olla myös loppusilausta vaille viivalle valmis. Sarjaan nuorempi Koski-Lammi ei kuitenkaan osallistu, mutta ralli tulee silti olemaan enemmän kuin harrastus.
Juho Koski-Lammi valittiin Toyota Gazoo Racingin Next Generation -ohjelmaan kartanlukijaksi lupaavalle japanilaiskuljettajalle, Hiroya Minowalle, 16. Talvikauden aikana valmistaudutaan kilpailemiseen ja kilpanumerot ovissa tämä kaksikko nähdään ensimmäistä kertaa kesäkaudella.
– Alunperin oli ajatuksena lähteä myös sarjaa kiertämään, mutta kun avautui mahdollisuus päästä työskentelemään hienoon projektiin, niin priorisointi oli helppoa. Eiköhän kauden aikana joissain kisoissa silti sininenki Escort nähdä viivalla, päättää Juho Koski-Lammi.
Teksti: Koski-Lammi Motorsport / Tiedotus
Kuva: Koski-Lammi Motorsport
Viimeisimmät kommentit