Suositun rallisarjan F-Cupin junnumestari kaudelta 2018, Dragon Racingin Juha-Mikael Hannula, tavoittelee rikkinäisten kausien jälkeen iskua F-Cupin kaksivetoisten nuottiluokan kärkikahinoihin.
Kausi käynnistyy nyt viikonloppuna Imatralla. BMW M3 -ralliautolla operoivan jurvalaistiimin kauden avauksen valmisteluun tuli kuitenkin kokkare Piippolan rallissa.
-Olimme kartturi Elmeri Pentinmäen kanssa hakemassa kisatuntumaa ennen F-cupin kauden avausta. Toisella erikoiskokeella koneen lämmöt nousivat reilusti yli sadan ja mittarit heittivät hälyt päälle. Jätimme kilpailun siihen, mutta vahinko ehti käydä konehuoneessa, Hannula avasi.
-Kannentiiviste oli pettänyt. Uusin puihin menivät lohko, männät ja laakerit. Hiipakan Joni laittelee nyt koneen kuntoon. Harmittaa tietenkin, ja tosi paljon. Mitään hyvää selitystä ei kansipahvin palamiselle löydy. Onneksi on taustajoukkona työtä pelkäämätön tiimi. Avaamme kauden suunnitellusti Imatralta.
Vaikeuksien kautta
Viime kausi, joka oli Hannulan uran epäonnisin monien kalustorikkojen vuoksi, osoitti kuitenkin, että vauhti riittää yleiskilpailun kärkimiehistön joukkoon.
-Mynämäen F-cupin kisassa ajettiin rallia isolla ärrällä. Olimme koko kisan ajan mukana kärkiporukassa. Viimeisellä pätkällä kun nopeusmittarissa oli tallenteen mukaan lukemat 174, karkasi auto lepikkoon. Paikka ei ollut vaikea. Syynä saattoi olla renkaan tyhjeneminen, Hannula muistaa.
Jurvalaistiimin talkooporukka moukaroi rusinaa muistuttaneen kisapirssin laihialaisen Joni Mäkisen johdolla kisakuntoon seuraavan viikonlopun Pohjanmaa-ralliin. Eikä Pohjanmaan rallikaan kaunistellut tilastoja. Kisan jälkeen auto oli heräteltävä uuteen elämään.
Parempaa tulossa
F-cup rallisarjassa ajetaan kauden aikana viisi osakilpailua. Kaksi talvella ja loput kolme kesällä sorakelien aikaan. Hannula on niitannut kauden tavoitteeksi iskeä mukaan mitalikahinoihin.
-En epäile, etteikö tavoite ole realistinen. Vauhti alkaa olla oikealla tasolla. Nyt on vain saatava kasaan ehjiä kilpailuja ja sitä kautta lisää luottoa omaan ajoon. Olen hakenut apuja simulaattorilla ajosta. Se on hyvää treeniä aina välillä, Hannula kirkastaa.
-Joskus on pälkähtänyt päähän, että olisi pitänyt lopettaa kisahommat silloin kun voitin junnumestaruuden. Se ajatus on kuitenkin häipynyt saman tien, kun on muistanut ne hyvät hetket, kun pelit ovat soineet ja tulostakin on tullut. Uskon vahvasti, että tälle kaudelle osuu hyvä vuosi.
Teksti: JiiVee Korpela
Kuva: Veeti Kettunen
Viimeisimmät kommentit